Jak wygląda kurs na obsługę ładowarki teleskopowej?
Znajomość obsługi podnośników to kwalifikacje, która może znacznie zwiększyć atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Praktyczne umiejętności to jednak nie wszystko – aby móc zasiąść w kabinie operatora, zgodnie z prawem potrzebne jest zaliczenie egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. W przygotowaniu może pomóc dobrze przeprowadzony kurs na obsługę ładowarki teleskopowej.
Jak wygląda praca operatora?
Dzięki dobremu przygotowaniu operatorem ładowarki teleskopowej może zostać każda osoba pełnoletnia - to jedyny wymóg przed podejściem do egzaminu UDT. Ukończenie kursu przygotowawczego nie jest wymagane, jednak może znacznie ułatwić zdobycie uprawnień. Zawód ten daje możliwość podjęcia pracy między innymi w budownictwie, rolnictwie oraz wielu gałęziach przemysłu.
Ładowarką teleskopową jest każdy wózek jezdniowy podnośnikowy wyposażony w dźwignicę oraz urządzenie służące do przenoszenia ładunku, takie jak widły czy platforma. Każdy pojazd musi być zarejestrowany w UDT oraz poddawany cyklicznym badaniom technicznym i eksploatacyjnym. Dozorowi podlegają zatem nie tylko uprawnienia operatorów, lecz także sprzęt, na którym pracują.
Przebieg kursu na operatora
Aby kandydat był należycie przygotowany do egzaminu prowadzonego przez UDT, szkolenie powinno składać się z dwóch części:
- teoretycznej – podczas niej kursant poznaje budowę i zasadę działania ładowarki teleskopowej, niezbędne przepisy BHP i dozoru technicznego, a także procedury, które powinien stosować przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu pracy;
- praktycznej – na tym etapie uczestnik kursu zapoznaje się z urządzeniem, uczy się płynnego i wydajnego operowania dźwignicą przy przenoszeniu ładunku, a także uczy się postępowania w wypadku wystąpienia prostych awarii.
Po takim przygotowaniu kandydat jest gotowy nie tylko na egzamin UDT, lecz także do pracy w zawodzie. Dobrze przeprowadzone szkolenie gwarantuje znajomość niezbędnych procedur i czynności, łącznie z bieżącą kontrolą stanu technicznego ładowarki teleskopowej oraz tworzeniem dokumentacji.